…napríklad Silmarillion.

Posted on

Všetci, ktorí vedia o čom je reč, sa možno opýtajú: “A prečo nie celé dielo J.R.R. Tolkiena? Alebo niečo známejšie z jeho tvorby?” Nuž, jednoduchá odpoveď. Všetko zo Stredozeme je skvelé…ale knihy, ktoré pre mňa znamenajú všetko, a to tak, že úplne všetko, sú len dve. A z toho jednu ani nenapísal JRR Tolkien. Silmarillion a Atlas Středozemě. Všetko ostatné…viem, že je to rúhačstvo…ale je až pod nimi. Ďaleko pod nimi.

Ale úsvit je krátky a den velmi často nesplní, co sliboval.

Atlas je jasný, a za všetko môže moja posadnutosť mapami a túlaním sa, ale povedzme si úprimne, Silmarilion nie je jedna z tých kníh, ktorá by sa čítala jedným dychom. Nie je ani jedna z tých, ktorá by obsahovala vycibrené rozhovory, či dychberúci vývoj postáv. A ani jedna z tých, ktorú by si záujemca o dielo JRR Tolkiena kúpil ako prvú. A pritom je o to viac strhujúcejšia.

Pri všetkých tých Hobbitoch, Pánoch prsteňov, Nedokončených príbehoch, Húrinovych deťoch a ďalších príbehoch a básniach zo začarovanej ríše si totiž veľmi rýchlo uvedomíte, že sila Tolkienovho diela netkvie ani tak v jazykovej ekvilibristike a hlbokých myšlienkach, ale to čím vás zadupe do zeme ultimátnym spôsobom je história sveta, národy, jazyky, geografia… Druhou vecou, ktorou si Tolkien v ničom nezadá v gréckymi majstrami, je vykreslenie tragických osudov postáv.

A všetko toto sa, v kryštalicky čistej podobe, a bez zbytočných omáčok, volá – Silmarillion.

Neboť ti, kdo chtejí bránit autoritu před vzbouřením, nesmějí se sami bouřit.

Možno práve aj absencia štandardného literárneho poňatia spôsobila, že som si z faktografickej lúky žiariacej svetlom Silmarillov tak obľúbil príbehy Noldor, Sindar, druhorodených….a tak vôbec. Tolkien v tejto knihe vytvoril neskutočný, ale o to uveriteľnejší mýtus, ktorého epickosť prakticky nemá obdobu. Tragickosť a bezútešnosť osudov postáv a príbehov dokresľuje atmosféru, ktorá sa vám zavŕta až do drene kostí a už ju z tela nedostanete.

Áno, no dobre, môžme polemizovať nakoľko sa Tolkien nechal ovplyvňovať rôznymi existujúcimi mýtami, najmä niektoré severské, ktoré som čítal boli teda dosť podobné príbehom zo Stredozeme, ale on dokázal vytvoriť kompaktný celok, ktorý nielenže dáva zmysel, ale doslova sa doňho zamilujete.

A Tolkienove poňatie elfov tomu celému dodáva tú povestnú zlatú korunku. Teda zlatú…korunu zdobenú svetlom valinorských stromov Telperiona a Laurelina.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.