…napríklad herné Metro.

Posted on Updated on

Metro je séria hier, ktorá vychádza z kníh ruského autora Dmitrya Glukhovského. Štúdio 4A Games pre nás hry z tohto prostredia vytvára už pekných 10 rokov. Séria má tri hlavné diely a niekoľko DLC a redux edícií. Jedná sa o strieľačky z pohľadu prvej osoby, ktoré kladú dôraz na prežitie a hutnú postapokaliptickú atmosféru.

A to je práve jedna z vecí, ktorá je pre túto hernú sériu unikátna. Všetky tri hry kladú dôraz na príbehovú stránku a tá je v hernom svete perfektne prepojená s atmosférou rádioaktívneho sveta v ktorom sa nachádzajú maličké bašty života ukryté v kobkách moskovského metra. A život o prežitie je boj. Boj medzi jednotlivými frakciami a stanicami, boj s mutantmi a boj s rádioaktivitou.

Na doom štýl sa v tomto svete nehraje. Nábojmi treba šetriť, keď sa dá ísť aj potichu a nechať si mrazivú atmosféru zarezávať sa pod kožu.

Najmä prvý diel, Metro 2033, mi prišiel zo všetkých najviac hororový, ale úprimne najviac som užil druhý diel Last Light (2013), hlavne z toho dôvodu, lebo sa mi videlo, že mal viac odladené stealth mechaniky a celkovo mi prišiel po hernej stránke taký nejaký zábavnejší. To mohlo byť spôsobené aj tým, že nebol tak náročný na survival mechaniky ako prvý diel a aj tá atmosféra nebola tak ťaživá. Oba diely som hral v Redux edícii, ktorá bola po grafickej stránke nádherná a vlastne tu niet čo riešiť. Jedná sa o výborné hry a keď nemáte nič proti niekoľkým desiatkám hodín pozerania do tmy určite ich odporúčam.

Trochu zo zabehnutého štýlu sa snaží vykročiť zatiaľ posledný diel s názvom Exodus (2019). Ten prináša otvorený svet, putovanie vlakom a niekoľko rôznych prostredí, ktoré v kontexte metra vyzerajú ozaj úchvatne. Hra je tak akoby pomyselne rozdelená ne niekoľko menších uzatvorených častí, z ktorých si môžete každú prejsť trochu iným spôsobom, alebo užívať si v nej niečo iné.

Musím sa priznať, že práve “otvorený” svet mi sedel na tejto hre najmenej. Hra je aj napriek tomu prísne lineárna a medzi jednotlivými bodmi veľmi niet čo robiť. V niektorých prípadoch je cesta medzi nimi ozaj ako za trest. Všetko ale vyvažuje perfektná hrateľnosť na miestach “kde-sa-niečo-zásadné-deje”. A to je šupa. Čas a priestor v tom momente strácajú zmysel, a ostanete existovať len vy, monitor a Metro.

Všeho-všudy, ak ste fanúšik akčných hororových hier z pohľadu prvej osoby, metro ste si už dávno prešli, ale ak nie, tak ozaj niet na čo čakať.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.