…napríklad seriálový zaklínač.

Posted on Updated on

Televízii Netflix sa podaril husársky kúsok. Vytvorila seriál za ktorý sú vďační ako fanúšikovia, tak hejteri. A to podľa mňa nedokáže len tak hocikto:-) Jedni si seriál obľúbili a už teraz sa tešia na rok 2021 a na druhú sériu a tí druhí boli šťastní za možnosť celé Vianoce do niečoho si kopnúť.

Prvá séria zaklínača vyšla tesne pred Vianocami celá naraz. Obsahuje osem dielov, ktoré sledujú tri hlavné dejové línie. Časť Geralta odkrýva svet zaklínača a ako taká vychádza hlavne z poviedok. Ich obsah je pomerne skrátený a zrýchlený, ale zase je to seriál a nie doslovný prepis knihy, takže spokojnosť. Predstavuje postavy ako Jaskier (Marigold), trpaslík Yarpen Zigrin, či celý ansámbel panovníkov či iných šľachticov. Tejto línii niet čo vytknúť, je zábavná, pestrá, zaujímavá.

Druhá línia sleduje osudy čarodejnice Yennefer od dospievania, cez pobyt v čarodejníckej škole a profesionálnu dospelosť. Táto línia sa kníh drží len v hlavných rysoch a mne prišla, najmä jej prvá polovica, veľmi silná a úplne skvelá. Ako seriál postupuje, osudy zaklínača a Yennefer sa rôzne prelínajú a časovo sa tieto línie doťahujú.

Doťahujú až k neuralgickému bodu, ktorým je bitka o Sodden. Tam už čaká pani svetov, princezná Cirilla. Jej príbeh je zo všetkých troch najpomalší, čo je logické, keďže ho musia ostatní protagonisti takpovediac dejovo dobehnúť, ale vonkoncom nie je zlý. Len proste plynie pomalšie.

To nás ale priviedlo asi k najproblematickejšej časti seriálu a to je striedanie dejových línií. Uznávam, že pre človeka, ktorý sa vo svete zaklínača neorientuje, resp. nemá načítané knihy to môže byť trochu mätúce a skutočne treba dávať pozor, čo sa akurát na obrazovke deje.

Osobne by toto bola jediná vec, ktorú by som seriálu vytkol. Lancejšie pôsobiace počítačové efekty som neriešil vôbec, je to predsa obyčajný seriál a nie vysokorozpočtový veľkofilm. Hudba a scény sú skvelé, dialógy a atmosféra nezabudnuteľné. Výber hercov sa tiež podaril na jednotku. Geralt je bez chyby, Marigold úplne perfektný, Cirilla presne tak rozmaznaná ako má byť, Yennefer úplne úžasná (na rozdiel od hry, kde som z duše neznášal). Páčili sa mi aj iná postavy ako Cahir, Calanthé, Vilgefortz, Tissaia de Vries. Tá bola obzvlášť vynikajúca. Ale aj iné.

Mnohým ľuďom sa nepáčilo ako vyzerá Triss Ranuncul, alebo čierny elf, ktorý sprevádzal Ciri. Neviem ale prečo. Taktiež veľa ľudí narážalo na dva meče, ktoré Geralt nenosil vždy na chrbte, na málo slovanských reálií a podobné veci. Nemôžem si pomôcť, ale pripadá mi, že skutočnosť je skôr taká, že tieto veci mohli vadiť skôr fanúšikom hier, ako fanúšikom kníh. Hry o zaklínačovi milujem, ale musím sa priznať, že pri ich hraní som sa nespočetne veľakrát pozastavil na to, prečo niekto vyzerá ako vyzerá, prečo Geralt robí čo robí, prečo je niečo ako je. Kvalitu hier to nijako neznižuje, ale  knihe mi bol bližší ešte aj ten poľský seriál, ako hry. Elfov som si stále predstavoval ako bandu cigošov, Cirillu ako rozmaznané zelenooké popolavé dievčatko (ktoré som zbožňoval:-)), Geralt nosil strieborný meč na koni, alebo ho mal niekde odložený, nemal vždy obidva na chrtbte,  Triss zase ako staršiu Cirinu sestru s obrovskými nepoddajnými vlasmi…a áno, viem ako vyzerala Triss vo Wild Hunt a áno, uznávam, že je to jedna z najkrajších videoherných hrdiniek všetkých čias….ale to nie je pointa.  Fakt je že seriál od Netfixu mi neprišiel čudný. Vôbec. A aj keď ma veľmi zaujíma slovanský folklór, pravdu povediac nikdy som si ho nijako extra nespájal s knihami o zaklínačovi od Andrzeja Sapowského. Veď je to čistá fantasy a nečítame tak trochu fantasy aj preto, že sa odohráva vo vymyslenom svete, ktorý nemá mať nič spoločné so svetom v ktorom žijeme?

Apropó, príspevok sa volá seriálový zaklínač a už som to tu spomenul. V roku 2002 sa podarilo poľským tvorcom natočiť trinásťdielny seriál o zaklínačovi a aj keď reakcie naňho boli veľmi rozporuplné, mne sa páčil a videl som ho niekoľkokrát. Uvidím ktorému z týchto dvoch seriálov dám prednosť po nejakom čase, keď sa uleží aj tento nový od Netflixu.

Alebo si možno zahrám hru….

Alebo prečítam knihy….

…sakra, fanúšikovia zaklínača. Máme toľko možností vracať sa do sveta, ktorý milujeme. Buďme za to šťastní.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.