…napríklad príbehy z Elm Haven.

Posted on

Elm Haven je zatiaľ dvojdielna séria príbehov od amerického spisovateľa Dana Simmonsa, ktorú napísal a vychádzala v rokoch 1991 až 2002. Prvý diel s názvom Temné léto (vyšlo vo vydavateľstve Laser-books v roku 2012, resp. v 1999 vo vydavateľstve Perseus) som čítal už dávnejšie a teraz nám konečne vyšiel vo Fobose (preklad Milan Žáček, podobne ako predtým Laser) druhý diel.

Zase jsem to podělal. Všechno co jsem neztartil jsem podělal. A všetko co jsem ztratil, jsem ztratil protože jsem to podělal.

Na prvý diel si spomínam ako na výlet opantaný fantastickou atmosférou šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia plný detských dobrodužstiev a výprav. Spomínam si naňho ako na knihu, ktorá v sebe niesla pečať dnes už strateného života. A ešte ako na riadne nabušený horor:-)

Všechno co jsem ztratil, jsem ztratil proto, že jsem to posral. Není to ničí chyba, můžu si za to sám. Myslím, že jsem celý život ztrávil úsilým být někým jiným, nebo čekáním, až se stanu sám sebou, aniž jsem vědel, jak toho dosáhnout. Dostal jsem se příliš daleko, až na toto místo, a neznám cestu zpět.

Druhý diel s názvom Zimní přízrak ponúka podstatne komornejší príbeh. Aj ten je však nabitý atmosférou a napätím. Odľahčené scény striedajú tie hororové, ale knihe vládne pútavo napísaný monológ myšlienok hlavného hrdinu.

Kniha je kratšia ako prvý diel, rýchlo odsýpa a veľmi dobre sa číta. Namiesto partie chlapcov sa zameriava len jedného z nich. Keď nad tým tak rozmýšľam, zo živých ostal asi iba ten traktor. Celkovo kniha pôsobí akoby si Simmons pripravoval premostenie na ďalší veľký príbeh z tohto prostredia ale aj keď nie. Máme predsa fantáziu a cesta na konci príbehu nekončí, ale začína.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.