…napríklad Vánice.

Posted on Updated on

So zimou to vonku nevyzerá najlepšie, takže si ju simulujeme pitím bylinkových čajov a cmúľaním rovnako ladených cukríkov, hraním všetkých troch dielov Syberie, pozeraním Wind River  a čítaním kníh zameraných na problematiku snehu, Vianoc a tak nejako.

Jít proti větru, překonávat veškeré překážky, všechny nesmysly a všechna nedopatření, směrovat stále dopředu, nikoho a ničeho se nebát, jen jít a jít svou cestou, vstříc svému osudu, jít nezlomně, jít umíneně. Právě v tom spočívá smysl našeho života.

Kniha Vánice ruského spisovateľa Vladimira Sorokina vyšla v roku 2010 a ponúka pitoreskný príbeh lekára a jeho sluhu a päťdesiatich koníkov….ehm.

Je to jedna z tých kníh, ktorá sa nečíta kvôli deju (v podstate celý čas len sneží a postavy putujú búrkou z miesta A do miesta B, aj keď aj to je pekná metafora o odchode z jedného fyzického miesta a príchode do úplne iného stavu mysle ako bol na začiatku), ale kvôli psychike postáv a opisu ich správania. Kniha ponúka stret rôznych svetov, v ktorých sa pohybujú do extrému vyhnané charaktery a miestami hraničí s fantastikou, aj keď aj to je otázne. Veď čo môže pripadať nereálne jednému, iný môže chápať ako pevný bod vesmíru.

Chovanie postáv, či už inteligencie, alebo klasických “robotníkov” vidíme v častejšej alebo zriedkavejšej forme všade okolo nás. Denno-denne. Kniha je krásnym odtlačkom nášho slovanského sveta. Až je z toho človeku smutno.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.