…napríklad náhodné úvahy.

Posted on

Náhodné útvary je kniha krátkych novinových článkov známej talianskej spisovateľky Eleny Ferranteovej (ktohovie akého záporáka by zo mňa vo svojich knihách asi spravila keby videla ako majetnícky mužsky som jej priradil koncovku ová za meno:-)) ktoré písala v priebehu roka 2018 pre noviny Guardian.

Romány, ak sú pôsobivé, používajú klamstvá, aby povedali pravdu. Zato trh s informáciami má vo vojne o publikum tendenciu čoraz viac premieňať najneznesiteľnejšie pravdy na vášnivé románové klamstvá poskytujúce potešenie.

A ako to už pri takomto type knihy býva, mnohé z esejí sú dobré, až skvelé, iné zase slabšie, až by niekto povedal, že zbytočné. Je ich tu však ozaj mnoho (50), a známa pravda je, že čo sa páči jednému, nemusí sa inému a naopak.

Smiech je len krátky, veľmi krátky výdych úľavy. Neverím – a nikdy som ani neverila –, že dokáže ukončiť útlak moci. Žiadna moc nikdy neustúpila pred smiechom. Výsmech síce popudzuje mocných, ale nepochová ich.

Autorka je však výborná spisovateľka a myšlienky v knihe určite stoja za rozšírenie obzorov. Či už zabŕdneme do politiky, spoločenských tém, feminizmu, alebo tomu, čo je pre mňa vždy najsilnejšie.  “Krátke pramienky atramentu” osobnej spovede, vďaka krorým pred vami ožíva osoba autora nasledovaným tým niečím nevysloveným, neuchopiteľným, čo sa pohne aj vo vašej duši.

Častejšie mlčíme zo strachu alebo keď niečo ticho odobrujeme. Môžete mlčanie kritizovať, koľko chcete, ale má tú výhodu, že je jasnou voľbou. No keď sa rozhodneme ho prerušiť a prehovoríme, treba to doviesť do konca bez vykrúcania sa, bez vyparenia sa, bez pohodlného vynechávania.

Kniha vyšla v slovenskom preklade Ivany Dobrakovej v roku 2019 v nakladateľstve Inaque.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.