…napríklad Thalassic.

Posted on Updated on

Niektorí vravia že tento rok je hrôza. Požiare v Austrálii, potopy v Indonézii a Indii, zemetrasenia, výbuch sopky, Covid-19. No nič príjemné. Ale od polky júla  je každému fanúšikovi Ensiferum jasné, že tento rok je vlastne výborný. Nový album Thalassic je totiž šupa. Jednotka s hviezdičkou.

Úvodná Seafarer’s Dream je príjemným atmosférickým úvodom, a aj keď sa vlastne nejedná o nič, čo by ste si púšťali bežne, je to veľmi príjemná melódia. Zmena príde s nasledujúcou Rum, Women, Victory, ktorá už atakuje tie najhitovejšie ambície albumu. Melodická, rýchla, tvrdá. Odľahčená. Nápad natočiť klip ako fanúšikovia blbnú pri počúvaní tejto pesničky je rovnako, ako celá pesnička trefa do čierneho. Palec hore. A ten patrí aj nasledujúcej pomalšej hymne Andromeda. V nej nás do uší udrie asi najväčšia zmena na tomto albume a to čistý vokál nového člena kapely, klávesáka, Pekku Montina. S Petrim sa krásne dopĺňajú a celý album je vďaka ich súhre minimálne o triedu, ak nie o dve lepší.

Ďalšia skladba The Defence of the Sampo prináša silný gitarový rif, melodickú slohu a epický refrén. Áno, nič nové, ale počúvame predsa Enfiferum, a navyše vo výbornej kondícii, predsa, že? Takže byť prekvapený, jednak z kvalitnej nahrávky, ale aj z faktu, že veľmi nevybočujeme z klasických medzí, asi nie je na programe dňa. V nastolenom trende pokračuje aj nasledujúca Run from the Crushing Tide. Klasika, ale paráda. Opäť perfektné dopĺňanie dvoch liniek spevu. Mohutný úvod šiestej For Sirens a opäť pomalšie tempo. Hlavný spev si berie Pekka, napriek tomu sa nejedná o klasický sladáčik a pesnička je vystavaná veľmi pekne. Nasledujúca One with the Sea, už klasickým rockovým slaďákom je. A som za to rád. Jedna z najlepších pesničiek na albume. Strieda ju folková rezanica Midsummer Magic a na záver albumu sa potešíme návratom starých časov v asi najkomplexnejšej pesničke Cold Northland (Väinämöinen Part III). Parádny vrchol albumu.

V bonusovej verzii sa nachádzajú ešte dne pesničky Merille Lahteva, čo je štandardná severská ľudovka a ničím zaujímavá coververzia od kalepy Lollipops – I’ll Stay by Your Side.  Takto má vyzerať album, ktorý vám spraví život krajším. Ďakujeme Ensiferum!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.