…napríklad Syberia.

Posted on Updated on

Prvé dva diely Syberie patria do zlatého fondu klasických click and point adventúr a tvoria žiarivé drahokamy na kráľovskej korune herných žánrov, ktoré si prešli klinickou smrťou. Pre mňa spoločne s The Longest Journey jedny z najlepších hier vôbec. A áno, vidím vás všetkých Gabrielov Knightov, Broken swordy, Monkey Islandy, Indianov Jonesov, Discworldy…kokso, to bol svet keď existovali firmy ako Sierra, či LucasArts. Ste skvelé hry. Ale Syberia má pre mňa niečo navyše. Dušu, akú žiadna iná z vás nemá. A to môžete byť aj o triedu lepšie hry (čo zase nie ste, že? :-)).

Hra ponúka príbeh mladej právničky Kate Walker vo výrazne štylizovanom svete, kde prím hrajú mechanické hračky. Od tých najjednoduchších aj po extrémne komplexné stroje. A Oscara. Príbeh, v ktorom pomáhame Hansovi Voralbergovi na ceste za mamutmi pochádza z pera belgického výtvarníka Benoîta Sokala a po hernej stránke ho zastrešila francúzka firma Microïds. Prvé dva diely vyšli v roku 2002 a 2004. Druhý diel priniesol oproti prvému najmä grafickú technologickú evolúciu. Pred očami sa nám tak striedajú rôzne lokácie, nádherne nakreslené, alebo rozanimované a do toho nás čaká množstvo rozhovorov a logických hádaniek. Oba Syberie, dva diely jedného príbehu. Hrať len jeden z nich nedáva zmysel a ochudobníte sa o nádherné rozprávanie, ktoré sprevádza navyše dosť dobrá hra.

To čo činí Syberiu v mojich očiach dokonalou je práve ľudská časť príbehu, kedy sa postupne zoznamujete a zbližujete s postavami a po čase si ich jednoducho zamilujete a budete s nimi o to hlbšie znášať ich útrapy ale aj radosti. A keď dôjde na rozlúčku, dorazí vás to. Aspoň mňa v tých rokoch určite.

No a potom v roku 2017 vyšiel tretí diel. Kopnúť si do Syberie 3 je veľmi jednoduché. Odhliadnuc od zastaranej grafiky, ktorú môžeme považovať za výtvarný zámer (viem že nie je), pekný ale celkom plytký príbeh (najsilnejšia stránka minulých dielov prakticky neexistuje), to čo hru zhadzuje úplne je otrasné technické spracovanie, ktoré ani po  rokoch od vydania nie je dotiahnuté do bez problémov fungujúceho celku.

Ani si nepamätám kedy som nejakú hru hral s klávesnicou, myšou a gamepadom naraz, lebo jednoducho nejaká činnosť sa s tým druhým proste nedala urobiť! Zlý pathfinding, miznúci kurzor myši, dlhé nahrávacie časy, zavadzajúci, pod nohy sa motajúci a totálne nesympatický Youkolovia…neviem. Príbeh bol ale pekný. Horší ako 1+2, ale nie zlý a výprava ušla tiež. Nie je to prepadák roka, ale o žiadny zázrak sa tiež nejedná. Uznávam, ako nefanúšik prvých dvoch Syberií, by som hru asi do konca neprešiel, to je fakt.

Ak má tento nedorobok slúžiť ako ukážka, toho čo všetko sa dá opraviť, tak dúfam, že pripravovaný štvrtý diel s názvom The World Before bude toho dôkazom. Vonku je zadarmo hrateľná ukážka “The Prologue”, kde pokračujeme v príbehu Kate Walker tam kde trojka zničoho-nič skončila a po tej cca hodinke musím skonštatovať že okrem toho, že sa grafika konečne priblížila k roku 2020, hra má aj v tej hodinke viac toho o čom sa trojke ani nesnívalo. Emócií a silných príbehových scén. Duša Syberie je späť. Uvidíme ako to celé dopadne, ale držím autorom prsty, lebo toto vyzerá ozaj dobre!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.