…napríklad sladká pomsta.

Posted on

V poradí piata kniha švédskeho autora Jonasa Jonassona, Sladká pomsta, mi spravila sladké vianoce. Čítal som ju v českom preklade Hany Švolbovej a na moje prekvapenie som sa skvelo bavil. Na prekvapenie preto, lebo podobne ako pri iných autorových knihách, aj tu ostáva šablóna rovnaká a vtipné situácie vznikajú z vycibrených dialógov a sú založené na stretoch kultúr a rôznych skupín ľudí, ale v tomto prípade všetko fungovalo na jednotku s hviezdičkou..

Přesvědčit někoho, kdo skoro nepřemýšlí, aby si něco rozmyslel, zvládnou jen ti nejlepší.

Opäť sme na chvíľočku zavítali do Afriky, aj keď tenktokrát na trochu dlhšiu; vo Švédsku je zima a policajti pred dôchodkom; a whisky sa tu mení za dobytok. Každá jedna postava má svoje miesto a je skvelá. Jediné čo ma trochu mrzelo bola tá “nehoda” pred koncom knihy. Prišla mi trochu prvoplánová, ale zase bol na nej postavený celý perfektný záver, takže v poriadku, môže byť.

Bible je dobrá v tom, že si často protiřečí. Člověk si může vybrat to, co se v dané situaci hodí nejlépe.

V knihe sledujeme zamotané osudy hrdinov založené na ich radikálne rôznych motiváciách okolo spoločnosti Sladká pomsta. Tá robí presne to, čo má v názve, teda drobné službičky pre svojich klientov. Akurát, žiadna z tých službičiek nie je úplne drobná a keď do hry prichádza do hry nechcený, nevlastný a zrejme vôbec nie syn hlavného “záporáka”, jeho bývalá manželka a domorodý rovnako tak nie otec nechceného, nevlastného syna roztáča sa kolotoč neuveriteľných náhod a nedorozumení, ktoré vyúsťujú do jednej vtipnejšej situácie ako druhej. Presne tak ako sme u Jonassona zvyknutý. Jednotka s hviezdičkou:-)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.